Ako schudnúť – dopamín

Prvou vecou, ktorú si ja potrebujem uvedomiť, ak chcem naozaj začať chudnúť je to, že ja nejem iba preto aby som žila. Hoci, ani nežijem len preto aby som jedla. Chcem tým povedať, pre mňa osobne, a zrejme pre mnohých, ktorí majú problém s váhou je jedlo aj potešením. A nie je to niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. Sme tak stvorení. V mozgu máme centrum potešenia, tzv. systém odmien, ktorý je riadený DOPAMÍNOM. Dopamín je neurotransmiter-prenášač, vďaka ktorému rozoznáme odmeny. A tí čo veľmi radi jedia, alebo sa prejedajú, majú zníženú citlivosť na dopamín, alebo teda ho veľa vylučujú. Nie je prekvapením, že najviac dopamínu sa vylučuje pri jedle, ktoré nám chutí najviac. Teda to, čo obsahuje veľa soli, tuku a najmä cukru…

Závislosť na cukre

Aj ľudia závislí na drogách či alkohole majú zníženú citlivosť na dopamín. Cukor je totiž tiež droga. A poznám názory, ktoré tvrdia, že závislosť na ňom je ešte silnejšia ako drogová závislosť. A tak ako drogovo závislí, aj ľudia ktorí sa odmeňujú jedlom, najmä cukrom, musia stále zvyšovať svoje dávky, aby sa dostali do stavu opojenia. A tak sa prejedajú a priberajú.

Závislosť na jedle je teda diagnóza. Tak ako drogovo závislí, aj ľudia, ktorí sa prejedajú si uvedomujú, že by to nemali robiť a že to je pre nich zlé. Nevedia sa však zdržať. Mnohí z nás tam ešte nie sme. Ja to mám iba so sladkosťami. Ráno si poviem, že dnes nebudem jesť žiadne „odmeny“, teda sladkosti.  Aaaa … potom zbadám nejakú super čokoládku v synovom šuflíku. Šup, a ani neviem a už je vo mne. A potom ma to mrzí. Ale už je neskoro.

Je to všetko v hlave

Nechcem tu kázať o závislosti. Je však dobré si na začiatku tejto cesty k zdravšiemu ja uvedomiť, že naše voľby sú často riadené závislosťou a nie našou skutočnou potrebou. A teda, že to vieme vo veľkej miere ovládať. Pre úspešné chudnutie, ktoré zotrvá a premení sa na životný štýl je toto uvedomenie veľmi dôležité. Pretože pokiaľ to v hlave budeme mať v poriadku a bude nám jasné, čo chceme dosiahnuť, len vtedy sa nám to podarí.

Dobrá správa je, že citlivosť na dopamín sa dá meniť a závislosť na cukre potlačiť. A to relatívne rýchlo. V priebehu niekoľkých týždňov. Treba ho postupne obmedziť na minimum. Naozaj POSTUPNE – zo skúsenosti viem, že sa s tým nedá “seknúť” zo dňa na deň. Nedá sa ísť zo 100 na 0.  A k tomu treba začať jesť viac zeleniny a ovocia. Zmenia sa naše chute aj chémia v mozgu. Keď bude úroveň citlivosti na dopamín v norme, budeme mať väčšie potešenie aj z iných vecí a telesných radostí, nielen z jedla. :o)

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: