Chronovýživa a chudnutie

Môj 5-ročný syn dnes odmietol jesť raňajky o 7:00 ráno. Povedal, že bude raňajkovať, až keď „bude deň“. Dnes o 7 ráno bola totiž ešte za oknom tma. Zdá sa, že môj malý synček vie o cirkadiánnych rytmoch viac ako mnohí z nás. :o)

Cirkadiánne rytmy

Cirkadiánne rytmy sú prirodzené biorytmy tela, ktoré sa striedajú v rozpätí 20 až 28 hodín, teda približne počas jedného dňa. Nie tak dávno, v roku 2017 dostali traja Američania Nobelovu cenu za medicínu za objasnenie toho, ako tieto biologické rytmy a vnútorné hodiny riadia náš ľudský život. Vraj to celé riadi jeden jediný gén!, ktorý sa im podarilo izolovať. Použili na to ovocné mušky ako modelový organizmus. Pomocou nich sa im podarilo vysvetliť, ako vnútorné – molekulárne mechanizmy v nás (ale aj v rastlinách, zvieratách) prispôsobujú naše vonkajšie – biologické rytmy a zosúlaďujú ich s otáčaním Zeme okolo svojej osi, teda so striedaním dňa a noci. Prirodzené striedanie svetla a tmy existovalo odjakživa, počas celej našej existencie na Zemi. Hoci, pán Edison nám to trochu pokazil vynájdením žiarovky. :o)

Naše vnútorné hodiny

Veda, ktorá sa zaoberá cirkadiánnymi rytmami sa volá CHRONOBIOLÓGIA (chrónos je z gréckeho čas).  Hovorí o tom, že počas rôznych fáz dňa je naše telo viac alebo menej predpripravené na určité procesy. Naše vnútorné hodiny riadia také kritické funkcie ako správanie, úroveň hormónov, spánok, teplotu tela, ale aj METABOLIZMUS. Tak napríklad, kortizol sa uvoľňuje okolo 6 ráno. Okolo 9 ráno sme najčulejší. Najlepšiu koordináciu a najrýchlejšie reakcie máme okolo 3 poobede. Naše telo dosahuje najvyššiu telesnú teplotu okolo 6 poobede. Najvyšší krvný tlak máme večer. Melatonín sa začína vylučovať okolo 10 večer. Najhlbší spánok je po polnoci. Nasleduje najnižšia telesná teplota okolo 3 ráno a potom začína cyklus odznovu. Je to celkom presné, čo poviete? S takýmto presným fungovaním našich vnútorných hodín by sa dalo celkom dobre plánovať naše fyziologické bytie v rôznych fázach dňa. Napríklad, kedy je najlepšie športovať, kedy spať, ale aj kedy JESŤ. A tak sa dostávame ku CHRONOVÝŽIVE.

Chronovýživa

Na základe teórie chronovýživy nie je dôležité len to, čo jeme, ale aj to, kedy to jeme. A tak výrok „kalória je vždy len kalória“ nebude tak úplne pravdivý. Na tú kalóriu má totiž vplyv aj to, kedy tú kalóriu naše telo príjme. A tak vedci v oblasti chronovýživy prišli k záverom, že:

  • rovnaký počet kalórií zjedený v inom čase počas dňa, pri inom rozložení jedál počas dňa, alebo aj po spánku inej dĺžky bude mať v konečnom dôsledku aj iný dopad na tvorbu telesného tuku,
  • z tých istých kalórií zjedených na večeru sa priberá oveľa viac ako z toho istého množstva kalórií zjedeného na raňajky,
  • strava s väčšími raňajkami spôsobuje väčšie chudnutie ako tá istá strava a väčšou večerou,
  • z nočného snacku sa viac priberá ako z toho istého snacku zjedeného cez deň, atď. https://nutritionfacts.org/video/is-breakfast-the-most-important-meal-for-weight-loss/

Prečo je to tak? Môže za to náš cirkadiánny rytmus. Večer alebo v noci nám okrem iného spomaľuje metabolizmus, máme väčšiu intoleranciu uhľohydrátov a máme aj väčšie sklony priberať.

Odporúčania

Čo to znamená pre nás a prípadne pre našu snahu schudnúť? Načasovanie jedla je kritické. Mali by sme zosúladiť naše stravovanie s našimi biologickými hodinami.  Mne z toho vyplýva, že je lepšie prijať väčšie množstvo kalórií v prvej časti dňa a treba sa vyhnúť prejedaniu sa vo večerných hodinách.

Hoci chronobiológia aj chronovýživa sú stále predmetom výskumu a neexistujú ešte jednoznačné závery, niektoré veci sú už teraz zrejmé. Narušenie nášho prirodzeného biologického rytmu riadeného našimi vnútornými hodinami môže narušiť aj náš imunitný systém a v dôsledku toho aj spôsobiť rôzne choroby. Z pohľadu chronobiológie je aj jet-leg choroba a nočná práca rakovinotvorný faktor. Mali by sme teda tikot našich vnútorných hodín dobre počúvať.

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

One thought on “Chronovýživa a chudnutie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: