Pravidlá stravovania podľa Michaela Pollana

Michael Pollan je novinár, nie vedec. O to zvláštnejšie je, že napísal niekoľko kníh v oblasti výživy, ktoré sa stali bestsellerom. Podľa vlastných slov o sebe, je to „len“ zvedavý novinár, ktorý hľadá odpoveď na jednoduchú otázku – čo máme jesť? – pre seba a pre svoju rodinu. To sú tie isté pohnútky, pre ktoré som ja začala písať tento blog o výžive, hoci som advokátka, a nie vedkyňa.

Na jeho štýle mi je sympatické práve aj to, že jeho kniha o pravidlách stravovania je napísaná bežným jazykom. Úmyselne sa vyhýba vedeckému slovníku biochémie, hoci vo väčšine prípadov za jeho slovami stojí vedecký výskum, ktorý ich podporí.  Pretože v poslednej dobe sme sa všetci akosi stali biochemikmi a nevidíme jedlo, ale makronutrienty, antioxidanty, uhľohydráty, polyfenoly, mastné kyseliny, glutén a …. kalórie. Často pri tom zabúdame na to, že jedlo je viac ako len suma nejakých živín.

3 zistenia

Pri svojom hľadaní odpovede na otázku – čo máme  jesť? – zistil dve dôležité veci ohľadom našej dnešnej stravy:

 1. Hlavným problémom našej chorobnosti (kardiovaskulárne choroby, diabetes 2. typu, obezita atď.) je “západný” spôsob stravovania (nasýtené tuky, rafinované uhľohydráty, nedostatok vlákniny, primnoho trans-tukov a cukru a pod.).
 2. V krajinách, kde prevládajú tradičné spôsoby stravovania (Japonsko, Grécko, Francúzsko, Taliansko …), ľudia týmito chorobami netrpia v tak veľkej miere.

Ironicky komentuje, tento mimoriadny úspech našej civilizácie takto – „podarilo sa nám vyvinúť stravovanie, ktoré spoľahlivo spôsobuje ľuďom choroby“. Z jeho rozprávania je zjavné, že má za to, že je ťažké tento stav zvrátiť „zhora“, pretože vyhovuje a živý tak farmaceutický priemysel, ktorý má stále možnosť vymýšľať nové lieky na našu záchranu ako aj potravinársky priemysel, pretože čím je jedlo viac spracované, tým je z neho väčší profit. Jediný, kto z toho neprofituje sme my, ‘jedáci‘.

Je to teda na každom z nás zmeniť naše stravovacie návyky. Michael Pollan nám dáva nádej. Totižto tretia vec, ktorú pri svojich výskumoch zistil je, že keď opustíme “západný” štýl stravovania, naše zdravie sa dramaticky zlepší. Je to naozaj možné, a to dosť rýchlo.

Nasmejete sa

Michael Pollan píše zábavne: „Je naozaj pravda, že tieto cereálie zlepšia sústredenie môjho syna v škole alebo že tie druhé ma ochránia pred infarktom? A odkedy sa vlastne jedenie misky cereálií na raňajky stalo terapeutickou procedúrou?“

Na margo toho, aká mladá je veda o výžive a aké nejasné sú ešte jej výsledky o súvislostiach medzi jedlom a zdravím píše, že „Veda o výžive je dnes asi tam, kde bola chirurgia v roku 1650 – je to veľmi sľubné, a veľmi zaujímavé sledovať, ale nechali by ste sa nimi operovať? Ja by som ešte chvíľu počkal.“  

83 pravidiel

V knihe Food rules popisuje Michael Pollan 83 pravidiel stravovania, týkajúcich sa toho čo máme jesť, aké potraviny máme jesť, a ako máme jesť. Avšak, sám zistil, že pravidlá stravovania vôbec nie sú také zložité. Zhrnul ich do troch kľúčových, ktorými sa preslávil: „Jedzte skutočné jedlo. Nejedzte ho veľa. A jedzte hlavne rastliny.“ (Eat food. Not too much. Mostly plants.)

Vybrala som niektoré z jeho 83 pravidiel, ktoré zozbieral najmä od našich mám, babičiek a prababičiek (ale aj od vedcov, doktorov, sestier, dietológov aj folkloristov), pretože tie vedeli po miléniá ako sa zdravo stravovať aj bez toho, aby im to povedala veda o výžive, či bez toho aby vedeli, čo je to antioxidant.

 • „Vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú zložky, ktoré ani tretiak nevie vysloviť“
 • „Nejedzte cereálie, ktoré zmenia farbu vášho mlieka“
 • „Nejedzte, to, čo by vaša prababička nepokladala za jedlo“ – tak dobré!! Čo poviete?
 • „Vyhnite sa potravinám, ktoré majú viac ako 5 zložiek (a medzi prvými 3 je cukor)“
 • „Ak nie si dosť hladný na to, aby si zjedol jablko, asi nie si dosť hladný“ – niečo pre naše detičky :o).
 • „Vychutnaj si jedlo aspoň tak dlho, ako trvalo pripraviť ho“
 • „“Netankuj“ tam, kde aj tvoje auto“
 • (Moje obľúbené:) „Kytica kvetov na stole a všetko chutí dvakrát lepšie“
 • (A toto ste už asi počuli:) „Ak je to z rastliny, zjedz to. Ak je to z továrne nie. (V angličtine to je lepšie: If it came from a plant, eat it. If it was made in a plant, don’t.)
 • A najdôležitejšie pravidlo zo všetkých na záver – „Občas tieto pravidlá aj poruš“.

Ak si chcete prečítať celú knihu, nájdete ju tu.

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: